Blog firmy Tech Band

Wybór liny pomocniczej. Czym się kierować?


Każdy, kto interesuje się wspinaczką górską, wie, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma odpowiednio dobrany sprzęt. Wśród najważniejszych elementów wyprawki wspinacza wymienia się liny. Dostępne na rynku liny dzieli się na alpinistyczne liny statyczne, dynamiczne i pomocnicze. Te pierwsze to liny odporne na rozciąganie, które wykorzystuje się np. przy zjazdach. Liny dynamiczne z kolei zwykle służą do asekuracji. Liny pomocnicze natomiast, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do pozostałych czynności, które usprawniają przebieg wyprawy, takich jak np. zabezpieczenie sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten ostatni rodzaj lin.
Czytaj dalej


Do czego służą taśmy rurowe?


Wśród wielu rodzajów taśm na specjalną uwagę zasługują taśmy rurowe. To taśmy plecione, wykonane z bardzo mocnych materiałów, takich, jak np. propylen. Nazwa taśmy odzwierciedla jej budowę: ma ona w środku otwór, przy odpowiednim uformowaniu może więc przypominać niewielką rurę. Główną zaletą taśmy rurowej jest jej ciasny, bardzo wytrzymały splot. Jest ona odporna na przetarcie czy rozerwanie, a do tego cechuje się dużą elastycznością i wysoką trwałością. Taśma rurowa o szerokości 25 mm jest w stanie utrzymać nawet 1500 kg!
Czytaj dalej


Taśmy stosowane w konstrukcjach rolet


Choć czasem okna najlepiej służą wtedy, kiedy są w pełni odsłonięte, nie ulega wątpliwości, że możliwość ich przykrywania jest czymś zdecydowanie przydatnym. Przyczynia się ona nie tylko do zwiększenia prywatności, lecz także chroni przed nadmiarem promieni słonecznych i zapewnia przyjemny cień.
Czytaj dalej


Właściwości linek poliamidowych


Liny tworzą bogatą i zróżnicowaną grupę produktów. Równie wszechstronny jest zakres ich zastosowania, gdyż spotkamy je niemal w każdym obszarze działalności człowieka. Wśród typów lin osobną grupę stanowią produkty z poliamidu. Warto poznać, jakimi cechami się odznaczają i kiedy warto skorzystać z linek poliamidowych.
Czytaj dalej


Walory użytkowe taśmy poliestrowej


Taśmy poliestrowe wykonane są z tworzyw sztucznych i należą do grupy produktów stosowanych do ręcznego lub maszynowego bandowania/spinania przy pomocy specjalnych zapinek albo zgrzewu. Stanowią doskonałą alternatywę dla taśm PP czy polipropylenowych, a ze względu na swoje walory użytkowe znajdują coraz częstsze zastosowanie.
Czytaj dalej


Jakie taśmy nadają się do holowania?


Taśmy do holowania wykorzystywane są nie tylko do zastosowań profesjonalnych w branży motoryzacyjnej, ale również do użytku prywatnego. Służą do bezpiecznego holowania pojazdów, np. w przypadku awarii. Stanowią alternatywę dla standardowych linek. Zapewniają wytrzymałość, a ich eksploatacja jest łatwiejsza. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz trudne warunki atmosferyczne, a po zwinięciu zajmują niewiele miejsca.
Czytaj dalej