Taśmy nośne. Przykłady rozwiązań

Taśmy nośne. Przykłady rozwiązań

Taśmy nośne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w celu podnoszenia lub przenoszenia z miejsca na miejsce ciężarów o różnej wadze. W związku z takim przeznaczeniem ich cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość na obciążenia. Poza tym cechuje je również odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym szczególnie zerwania i przetarcia. Aby taśmy nośne wyróżniały takie właściwości, wykonuje się je w odpowiedni sposób przy zastosowaniu niezwykle trwałych materiałów. Do takich zalicza się polipropylen lub poliester. O tym, w jakich branżach taśmy nośne znajdują zastosowanie, piszemy w dalszej części artykułu.

Do czego wykorzystuje się taśmy nośne?

Taśmy nośne znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się w przemyśle odzieżowym, kaletniczym, meblowym oraz transportowym. W przemyśle odzieżowym taśm nośnych używa się jako lamówek, podszyć i pasków przy produkcji ubrań, szczególnie tych o charakterze sportowym, turystycznym i militarnym. Dzięki nim można wzmacniać materiał, a ponadto regulować rozmiar odzieży. W przemyśle kaletniczym taśmy polipropylenowe wykorzystuje się przy produkcji toreb, plecaków, pokrowców i wszelkiego rodzaju opakowań transportowych. W tym przypadku pełnią funkcję wzmocnień, pasków, elementów zapięć oraz uchwytów. Stosuje się je przy produkcji sprzętu turystycznego i sportowego, w tym nawet lin alpinistycznych.

Cieńsze taśmy nośne służą także do tworzenia smyczy i pasków podtrzymujących różnego rodzaju sprzęty takie jak np. aparaty fotograficzne. Oprócz tego wykorzystuje się je również przy produkcji różnego rodzaju mebli. Pełnią wówczas funkcje mocowań, wzmocnień oraz obszyć tapicerskich. W transporcie z kolei taśmy nośne o wzmacnianych splotach służą do mocowania, podnoszenia i zabezpieczania ładunków o różnej wadze. Atestowane pod względem bezpieczeństwa taśmy szeroko wykorzystuje się również przy produkcji fotelików i nosidełek dla dzieci. Taśmy polipropylenowe mogą być także wykorzystywane do produkcji pasów bezpieczeństwa w samochodach oraz taśm holowniczych, stanowiących alternatywę dla tradycyjnych linek.

Wróć do bloga