Wybór liny pomocniczej. Czym się kierować?

Wybór liny pomocniczej. Czym się kierować?

Każdy, kto interesuje się wspinaczką górską, wie, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma odpowiednio dobrany sprzęt. Wśród najważniejszych elementów wyprawki wspinacza wymienia się liny. Dostępne na rynku liny dzieli się na alpinistyczne liny statyczne, dynamiczne i pomocnicze. Te pierwsze to liny odporne na rozciąganie, które wykorzystuje się np. przy zjazdach. Liny dynamiczne z kolei zwykle służą do asekuracji. Liny pomocnicze natomiast, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do pozostałych czynności, które usprawniają przebieg wyprawy, takich jak np. zabezpieczenie sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten ostatni rodzaj lin.

Co warto uwzględnić przy wyborze liny pomocniczej?

Liny pomocnicze to różnego rodzaju cienkie linki, które znajdują zastosowania okołowspinaczkowe. Przy zakupie odpowiedniego rodzaju należy więc wcześniej określić ich planowane przeznaczenie. Nie mniej ważny jest wybór liny o odpowiedniej długości oraz średnicy. Warto przy tym pamiętać, że średnica często świadczy o wytrzymałości linki, ale jednocześnie wpływa także na jej wagę. Grubsze liny są cięższe i zajmują więcej miejsca. Analogicznie te cieńsze są lżejsze, ale zwykle mniej wytrzymałe, dlatego wykorzystuje się je przy czynnościach niewymagających dużego obciążenia. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest także węzłowatość, czyli tzw. stopień giętkości liny, który określa, np. jak trudnym zadaniem będzie wiązanie węzłów.

Przy zakupie lin często pojawia się także parametr dotyczący siły granicznej, czyli liczby rwań i ogólnej wytrzymałości liny np. podczas odpadania. W przypadku lin pomocniczych w przeciwieństwie do lin dynamicznych nie odgrywa on najistotniejszej roli. Wśród najpopularniejszych lin pomocniczych wymienia się repsznury, których średnice oscylują w przedziale od 2 do 7 mm. 6 i 7 mm repsznury służą np. do zawiązania prusika lub blokera, z kolei te o średnicy od 2 do 5 mm stosuje się w celu zabezpieczenia sprzętu wspinaczkowego. Innym rodzajem linki pomocniczej jest lonża, którą wykorzystuje się do wpięcia się do stanowiska. Lonża może być pojedyncza lub podwójna.

Wróć do bloga