Czym charakteryzują się liny żeglarskie?

Czym charakteryzują się liny żeglarskie?

Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze liny żeglarskie, które mają nowe właściwości i korzystają z bardziej rozwiniętych technologii. Dawniej liny żeglarskie wykonywano tylko z materiałów naturalnych, dziś na rynku dostępnych jest mnóstwo propozycji z tworzyw sztucznych. Każdy materiał, grubość, konstrukcja i mocowanie mają swoją zastosowanie. Jak wybrać odpowiednią linę żeglarską?

Z jakiego materiału wybrać linę żeglarską?

Liny żeglarskie z materiałów naturalnych zostały w dużym stopniu wyparte przez te ze sztucznych włókien, jednak przez niektórych wciąż są mile widziane. Na rynku znajdziemy:

- liny z wytrzymałego, ale sztywniejącego sizalu; 

- odporne na ścieranie, ale pęczniejące pod wpływem wilgoci liny z konopi; 

- elastyczne, ale butwiejące i gnijące liny z kokosa;

- mocne liny z manili, które nadają się cumy.

Z włókien naturalnych wciąż dużą popularnością cieszą się liny żeglarskie bawełniane, które nie sztywnieją pod wpływem wilgoci. Ich wadą jest jednak trudność w konserwacji. Dodatkowo ten typ liny może butwieć, jeśli jest przechowywany w wilgoci.

Do najpopularniejszych lin żeglarskich z włókien sztucznych zaliczamy liny z poliamidu, czyli nylonu. Są wytrzymałe, elastyczne i odporne na ścieranie, ale nieodporne na kwasy oraz UV. Równie wytrzymałe są liny z poliestru. Ich dodatkową zaletą jest odporność na UV, ale za to wykazują wrażliwość na wodorotlenki i alkalia. Używa się ich głównie na jachtach, gdyż są mniej rozciągliwe. Wysoce odporne na chemikalia są liny z polipropylenu. Nie chłoną wody, mają wysoki próg ścieralności oraz mogą unosić się na wodzie. Wykorzystuje się je chętnie jako cumy.

Jaka jest konstrukcja lin żeglarskich?

Najpopularniejsza lina żeglarska to lina kręcona. Do tej pory ten typ liny wykonywany był z materiałów naturalnych, ale wykonuje się go również z polipropylenu. Dzięki wykorzystaniu w drugiej połowie XX wieku nowych materiałów zaczęto tworzyć liny żeglarskie plecione i pasmowe. Wykonuje się również linę z plecionych oplotów, której rdzeń szczególnie chroniony jest przed zniszczeniem.

Wróć do bloga